| Brand | Nokia |
| Color | Mix Colour |
| Operating System | Android v8.1 Oreo |
| Screen Size | 5.8 inch |
| RAM | 6 GB |
| Model ID | Nokia 8.1 |
| Primary Camera | 16 MP + 5 MP |
| Internal Memory | 64 GB |
| SIM Type | Dual SIM |
| Type | Smartphones |
| Warranty | 1 Year |
| Size | 5.8 inches |
| Weight | 151 grams |
| Battery | 3060 mAh |