| Model Name | Aspire 3 |
| Color | Black |
| Operating System | Windows 10 |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| RAM | 4 GB |
| Processor | Intel Core i5 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Generation | 8th Gen |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 2.1 kg |
| Dimension | 381.6 x 256.54 x 22.9 mm |
| Part Number | NX.H38SI.014 |