| Brand | Acer |
| Color | Charcoal Black |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| RAM | 8 GB |
| Graphics Memory | 2GB MX230 Graphics |
| Processor | Intel Core i5-8th Gen |
| Generation | 8th Gen |
| Warranty | 1 Year |
| Processor Brand | Intel |
| HDD | 1TB |
| Item Weight | 2 Kg |
| Dimension | 50.6 x 30.5 x 5.4 cm |