| Brand | Acer |
| Model Name | Aspire 5 |
| Color | Black |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| RAM | 8 GB |
| Graphics Memory | 2 GB |
| Processor | Intel Core i5 |
| Model ID | A515-52G-514L |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Generation | 8th Gen |
| Warranty | 1 Year |
| Model No | NX.H57SI.002 |
| Processor Brand | Intel |
| HDD | 1TB |
| Weight | 1.9 kg |
| Dimension | 247.5 x 363.4 x 18 mm |