| Brand | Acer |
| Model Name | Aspire 5 |
| Operating System | Windows 10 |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| RAM | 8 GB |
| Graphics Memory | 2 GB |
| Processor | Intel Core i5-8th Gen |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Generation | 8th Gen |
| Warranty | 1 Year |
| Model No | A515-52G |
| Processor Brand | Intel |
| HDD | 1TB |
| Weight | 2.2 Kg |
| Dimension | 247.5 x 363.4 x 18 mm |