| Model Number | Asper ES 15 |
| Part Number | UN GFTSI 005 |
| Model Name | ES1-533 |
| Series | Aspire ES 15 |
| Color | Black |
| Type | Notebook |
| Suitable For | Processing & Multitasking, Travel & Business |
| Battery Backup | Upto 5 hours |
| Power Supply | 45 W AC adapter |
| Battery Cell | 3 cell |
| Dedicated Graphic Memory Type | DDR3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Name | Celeron Dual Core |
| Graphic Processor | Intel HD Graphics |
| SSD | No |
| RAM | 2 GB |
| RAM Type | DDR3 |
| HDD Capacity | 500 GB |
| EMMC Storage Capacity | NA |
| Processor Variant | N3060 |
| Chipset | N3350 |
| Clock Speed | 1.10 GHz with turbo boost upto 2.40 GHz |
| Cache | 2 Mb |
| RPM | 5400 |
| Operating System | Linux |
| Touchscreen | No |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixel |
| Screen Type | LED-backlit TFT LCD |
| Speakers | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Sound Properties | Acer Harmony Sound |
| Wireless LAN | 802.11ac/a/b/g/n |
| Bluetooth | V 4.0 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet, Wake-on-LAN ready |
| Screen Size | 11.1 - 12 |
| RAM | 2 GB |
| Operating System | Linux |
| Capacity | 500GB |
| Brand | Acer |