| Processor | : Core i5-5200U Processor |
| Processor Brand | : Intel |
| Processor Speed | : 2.2 GHz |
| RAM | : 8 GB |
| Hard Drive Size | : 1 TB |
| Screen Size | : 15.6 inches |
| Graphics Memory | : 2 GB |
| Screen Type | : HD LED-backlit Display |
| Operating System | : Windows 8 |
| Item Weight | : 2.5 Kg |
| No.of Usb 2.0 Port | : 2 |
| No.of Usb 3.0 Port | : 1 |
| Brand | Acer |