| Operating System | |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Processor & Chipset | Intel® |
| Processor Manufacturer | |
| Processor Type | Core™ i3 |
| Processor Model | i3-4005U |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Processor Core | Dual-core (2 Core™) |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Maximum Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Number of Total Memory Slots | 2 |
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | Secure Digital (SD) Card |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity | 1 TB |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 39.6 cm (15.6") |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | HD |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA® |
| Graphics Controller Model | GeForce® 920M |
| Graphics Memory Capacity | Up to 2 GB |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Built-in Devices | |
| Microphone | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound Mode | Stereo |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| VGA | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Software | |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Input Devices | |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard | Yes |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 2520 mAh |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 29.2 mm |
| Height (Front) | 24.90 mm |
| Height (Rear) | 29.20 mm |
| Width | 381.6 mm |
| Depth | 256 mm |
| Weight (Approximate) | 2.40 kg |
| Screen Size | 15.6 |
| RAM | 8 GB |
| Processor | Core i3 (4th Gen) |
| Operating System | Windows 10 |
| Graphics Memory | 2 GB |
| Capacity | 1 TB |
| Brand | Acer |