| Brand | Acer |
|---|---|
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Series | AN515-45-R3TC |
| Colour | Black |
| Form Factor | Laptop |
| Item Height | 2.3 Centimeters |
| Item Width | 25 Centimeters |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | Full HD (1920 X 1080) Pixels |
| Product Dimensions | 36 x 25 x 2.3 cm; 2.4 Kilograms |
| Batteries | 1 Lithium ion batteries required. (included) |
| Item model number | NH.QBCSI.001 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | Hybrid Drive |
| Hard Drive Interface | ATA |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA®GeForce® RTX™ 3060 6 GB |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 6 GB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Hardware Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Brand | Acer |
| Color | Black |
| Operating System | Windows 10 |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| RAM | 16 GB |
| Graphics Memory | 6 GB |
| Warranty | 1 Year |
| Processor Brand | AMD |
| HDD | 1TB |
| SSD | 256 GB |
| Processor Name | Ryzen 5 |