| General | |
| Sales Package | Laptop, Battery, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Model Number | One 14 |
| Part Number | NX.Y52SI.005 |
| Color | Black |
| Type | Notebook |
| Suitable For | Processing & Multitasking, Travel & Business |
| Battery Backup | Upto 4.5 hours |
| Processor And Memory Features | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Name | Pentium Quad Core |
| Graphic Processor | Intel HD Graphics |
| SSD | No |
| RAM | 4 GB |
| RAM Type | DDR3 |
| HDD Capacity | 500 GB |
| EMMC Storage Capacity | NA |
| Processor Variant | N3700 |
| Clock Speed | 1.6 GHz with Turbo Boost Upto 2.4 GHz |
| Cache | 2 MB |
| RPM | 5400 |
| Operating System | |
| Operating System | Linux |
| Port And Slot Features | |
| Mic In | Yes |
| RJ45 | No |
| USB Port | 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 |
| Multi Card Slot | SD Card Reader |
| Hardware Interface | SATA |
| Display And Audio Features | |
| Touchscreen | No |
| Screen Size | 14 inch |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixel |
| Screen Type | HD LED Backlit Display |
| Speakers | Dual Speakers |
| Internal Mic | Built-in Microphone |
| Sound Properties | Stereo Speakers |
| Connectivity Features | |
| Wireless LAN | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth | v4.0 |
| Ethernet | NA |
| Screen Size | 14 |
| RAM | 4 GB |
| Operating System | Linux |
| Capacity | 500GB |
| Brand | Acer |