| Brand | Acer |
| Color | Silver |
| Operating System | Windows 10 |
| Screen Size | 13.3 Inches |
| RAM | 8 GB |
| Processor | Intel Core i5 |
| Series | Swift 3 |
| Resolution | 2256 x 1504 Pixels |
| Generation | 10th Gen |
| Warranty | 1 Year |
| Item Weight | 1.20 Kg |
| Product Dimensions | 302.5 x 233.9 x 15.9 mm |
| Model Number | NX.HQWSI.001 |
| SSD | 512 GB |