| Brand | Acer |
| Color | Red |
| Operating System | Windows 10 |
| Screen Size | 14 Inch |
| RAM | 8 GB |
| Graphics Memory | 2 GB |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Generation | 8th Gen |
| Warranty | 1 Year |
| Processor Brand | Intel |
| Weight | 1.6 Kg |
| Dimension | 23.3 x 33.8 x 1.8 cm |
| Part Number | NX.GZ6SI.001 |