| Brand | Acer |
| Color | Grey |
| Operating System | Windows 10 |
| Screen Size | 14 Inch |
| RAM | 8 GB |
| Graphics Memory | NVidia 2GB MX250 |
| Processor | Intel Corei5 (10th Gen) |
| Model ID | SF314-57G-53SU |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 Pixel |
| Generation | 10th Gen |
| Warranty | 1 Year |
| Product Dimensions | 319 x 217 x 15 mm |
| Model Number | NX.HJESI.003 |