| CPU Interface: | AM4 |
|---|---|
| No. Cores: | 6 |
| Threads: | 12 |
| Cache: | 32 Mb L3 |
| Core Frequency: | 3.6 GHz |
| Core Turbo frequency Max: | 4.2 GHz |
| Process Technology: | 7 nm |
| Thermal Design Power: | 65 W |
| Memory Types: | DDR4 Up to 3200MHz |
| Integrated Graphics: | None |
| Model Number: | 100-100000031MPK |
| Manufacturer: | AMD |
| Brand | AMD |
| Type | Processor |