| OS | : iOS 9 |
| RAM | : 2 GB |
| Item Weight | : 191 g |
| Item model number | : iPhone 6s Plus |
| Wireless communication technologies | : Bluetooth, WiFi Hotspot |
| Connectivity technologies | : GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Special features | : Video Calls, Single SIM, GPS, Music Player, Video Player, Touch ID fingerprint sensor, Barometer, Gyroscope, Accelerometer, Proximity sensor, Ambient light sensor, E-mail |
| Other camera features | : 12 MP, 5 MP |
| Form factor | : Touchscreen Phone |
| Weight | : 190 Grams |
| Colour | : Rose Gold |
| Battery Power Rating | : 2750 |
| Screen Size | 4.7 |
| RAM | 2 GB |
| Primary Camera | 12 MP 5 MP |
| Operating System | iOS 9 |
| Internal Memory | 16 GB |
| Color | Rose Gold |
| Brand | Apple |