| Brand | Apple |
| Color | Silver |
| Operating System | Mac OS Catalina |
| Screen Size | 13 Inch |
| RAM | 8 GB |
| Processor | Intel Core i5 |
| Series | MacBook Pro |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 Pixel |
| Generation | 8th Gen |
| Warranty | 1 Year |
| Product Dimensions | 304.1 x 212.4 x 16.1 mm |
| Model Number | MXK72HN/A |
| SSD | 512 GB |