| Brand | Apple |
| Model Name | MacBook Pro |
| RAM | 32GB |
| Colour | Space Grey |
| SSD | 1 TB |
| Operating System | Mac OS Monterey |
| Screen Size | 41.15 cm (16.2 inch) |
| Type | Laptop |
| Screen Resolution | 3456 x 2234 Pixel |
| Warranty | 1 Year |
| Power Supply | 140W USB-C Power Adapter |
| Weight | 2.2 Kg |
| Model Number | MK1A3HN/A |