| Brand Name | Asus |
| Model No | R558UQ-DM513D |
| RAM | 4 GB DDR4 |
| Colour | Dark Blue |
| Battery | 2-Cell Li-Polymer |
| Warranty | 2 year |
| Operating System | DOS |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Brand | Intel |
| Item Weight | 2.3 kg |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Package Dimensions | 25.6 x 38.2 x 2.6 cm |
| Brand | Asus |