| Brand Name | Asus |
| Model No | R558UQ-DM701D |
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Colour | Dark Brown |
| Battery | 2-Cell Li-Polymer |
| Warranty | 2 year |
| Operating System | DOS |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Brand | Intel |
| Item Weight | 1.20 kg |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Product Dimensions | 51.2 x 29.8 x 6.2 cm |
| Brand | Asus |