| Brand Name | Asus |
| Model No | UX305CA-FC074T |
| RAM | 4 GB |
| Colour | Black Metal |
| Battery | 3-Cell Li-Polymer |
| Warranty | 2 year |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Type | Core M3 6Y30 |
| Processor Brand | Intel |
| Item Weight | 1.20 kg |
| Screen Size | 13.3 Inches |
| Product Dimensions | 32.4 x 22.6 x 1.23 cm |
| Lock Port | Kensington Lock Slot |
| Brand | Asus |