| Brand | Asus |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Processor | Pentium Dual-Core |
| Weight | 1.9 kg |
| Dimension | 45 x 28.8 x 6.6 cm |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Hard Drive Size | 256 GB |
| Color | Transparent Silver |
| RAM | 4GB DDR4 |
| Series | VivoBook 15 |
| Model Number | X509UA-EJ245T |
| SSD | 256 GB |