| Brand | Asus |
| Color | Gold |
| Operating System | Windows 10 |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| RAM | 4 GB |
| Graphics Memory | 1 GB |
| Processor | Intel Corei5 (8th Gen) |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Generation | 8th Gen |
| Warranty | 1 Year |
| Item Weight | 1.68 Kg |
| Product Dimensions | 26.6 x 36.5 x 2.2 cm |
| Model Number | X507UA-EJ483T |
| Graphics Coprocessor | Integrated |