| Brand Name | Asus |
| Model No | X541UA-DM1358D |
| RAM | 4 GB |
| Colour | Silver |
| Battery | 3-Cell Li-Polymer |
| Warranty | 1 year |
| Operating System | DOS |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Brand | Intel |
| Item Weight | 2.8 kg |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Dimension | 50.7 x 29.5 x 6.5 cm |
| Brand | Asus |