| Brand | Dell |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Screen Size | 15.6 |
| RAM | 8 GB |
| Graphics Memory | 4 GB |
| Type | Gaming Laptop |
| USB Port | 2 x USB 3.1, 1 x USB 3.1 |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixel |
| Warranty | 1 Year |
| Processor Brand | Intel |
| HDD | 1TB |
| Weight | 2.53 kg |
| Dimensions | 380 x 258 x 22.7 mm |
| MS Office | Yes |
| Product Dimensions | 38 x 25 x 2.4 cm |