| Brand | Dell |
| Color | Black |
| Operating System | Windows 10 |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| RAM | 8 GB |
| Processor | Intel Core i5 |
| Series | G3 |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 Pixel |
| Generation | 9th |
| Warranty | 1 Year |
| Item Weight | 2.34 Kg |
| Product Dimensions | 365.5 x 254 x 21.6 mm |
| Model Number | 3590 |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce GTX 1650 |
| SSD | 512 GB |