| Brand | Dell |
| Model Name | Inspiron 13 7380 |
| Color | Platinum Silver |
| Operating System | Windows 10 Home, MS office |
| Screen Size | 33.78 cm |
| RAM | 16 GB |
| Processor | Core i7 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Generation | 8th Gen |
| Warranty | 1 Year |
| HDD | 512 GB SSD |
| MS Office | MS OFFICE |
| Model Number | B569506WIN9 |