| Brand | Dell |
| Model Name | Inspiron |
| Color | Natural Silver |
| Operating System | Windows 10 Home, MS office |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| RAM | 8 GB |
| Processor | INTEL CORE I7-8550U |
| Graphics Memory | 4GB GRAPHIC (NVIDIA) |
| Model ID | Inspiron 15 |
| Generation | 8th Gen |
| Warranty | 1 Year |
| MS Office | MS OFFICE 2019 |
| Model Number | 7570 |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| SSD | 256GB |
| Graphics | 4GB Graphics |