| Model Name | Inspiron 3493 |
| Operating System | Windows 10 Home |
| RAM | 4 GB 14 Inches |
| Resolution | 1366x768 pixel |
| Weight | 1.67 Kg |
| Width | 23.3 Centimeters |
| Height | 20 Millimeters |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Product Dimensions | 33.6 x 23.3 x 2 cm |
| Model Number | 3493 |
| Processor Name | Core i5 |
| Rear Web Cam | 8 Megapixels |