| Brand | Dell |
| Color | Silver |
| Operating System | Windows 10 |
| Screen Size | 14 Inches |
| RAM | 16 GB |
| Processor | Intel Core-i7 |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Generation | 10th Gen |
| Warranty | 1 Year |
| Item Weight | 1.3 kg |
| MS Office | Yes |
| Product Dimensions | 320 x 206 x 18 mm |
| Model Number | 7490 |
| Part Number | C567502WIN9 |
| SSD | 512 GB |