| Brand | Dell |
| Color | Black |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Screen Size | 14 Inch |
| RAM | 8 GB |
| Graphics Memory | 2 GB |
| Processor | Intel Core i5 |
| Series | Vostro 3000 |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Generation | 8th Gen |
| Warranty | 1 Year |
| Model No | 3480 |
| Processor Brand | Intel |
| HDD | 1TB |
| Weight | 1.79 kg |
| Dimension | 323.9 x 242 x 20 mm |