| Brand | HP |
| Color | Silver |
| Operating System | Windows 10 |
| Screen Size | 14 Inch |
| RAM | 8 GB |
| Processor | core i3 (7 Gen) |
| Screen Resolution | Full HD 1920 x 1080 |
| Generation | 7th Gen |
| Warranty | 1 Year |
| Model No | 14s-CF0116TU |
| Processor Brand | Intel |
| HDD | 1TB |
| Weight | 1.43 Kg |
| Dimension | 22.6 x 32.4 x 2 cm |
| MS Office | MS Office Home and Student 2019 |
| SSD | 256 GB |