| Brand | HP |
| Color | Natural Silver |
| Operating System | Windows 10 |
| Screen Size | 14 Inch |
| RAM | 8 GB |
| Series | 14s |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 Pixel |
| Generation | 10th Gen |
| Warranty | 1 Year |
| Model No | 14S-CF3028TU |
| HDD | 1TB |
| Item Weight | 1.51 kg |
| Product Dimensions | 225.9 x 324 x 19.9 mm |
| SSD | 256 GB |