| Product Name | HP 15-d017tu Notebook PC |
| Product Number | F7P48PA |
| Microprocessor | 2.4 GHz Intel Core i3-3110M with Intel HD Graphics 4000 |
| Microprocessor Cache | 3 MB cache |
| Memory | 2 GB 1600 MHz DDR3L SDRAM (1 x 2 GB) |
| Video Graphics | Intel HD Graphics 4000 |
| Display | 15.6" diagonal HD BrightView LED-backlit (1366 x 768) |
| Hard Drive | 500 GB 5400 rpm SATA |
| Operating System | FreeDOS |
| Network Card | Integrated 10/100 BASE-T Ethernet LAN |
| Wireless Connectivity | Bluetooth 4.0 combo802.11b/g/n (1x1) |
| Sound | Dual speakers |
| Keyboard | Full-size textured island-style with numeric keypad |
| Pointing Device | Touchpad with multi-touch gesture support |
| PC Card Slots | 1 multi-format SD media card reader |
| External Ports | 1 USB 3.0 1 HDMI 1 VGA 1 RJ-45 1 headphone/microphone combo |
| Dimensions | 37.8 x 25.9 x 2.81 cm |
| Weight | Starting at 2.5 kg |
| Power | 65 W AC power adapter4-cell (41 WHr) Li-ion |
| Screen Size | 15.6 |
| RAM | 2 GB |
| Processor | Core i3 (3rd Gen) |
| Operating System | Free DOS/DOS |
| Capacity | 500GB |
| Brand | HP |