| Product Name | HP 15-d103tx Notebook PC |
| Product Number | G2G48PA |
| Microprocessor | 2.5 GHz Intel Core i5-4200M with Intel HD Graphics 4600 |
| Microprocessor Cache | 3 MB cache |
| Memory | 4 GB 1600 MHz DDR3L SDRAM (1 x 4 GB) |
| Video Graphics | NVIDIA GeForce 820M (2 GB DDR3 dedicated) |
| Display | 15.6" diagonal HD BrightView LED-backlit (1366 x 768) |
| Hard Drive | 500 GB 5400 rpm SATA |
| Operating System: | FreeDOS |
| Network Card | Integrated 10/100 BASE-T Ethernet LAN |
| Wireless Connectivity | 802.11b/g/n (1x1) and Bluetooth 4.0 combo |
| Sound | Dual speakers |
| Keyboard | Full-size textured island-style with numeric keypad |
| Pointing Device | Touchpad with multi-touch gesture support |
| PC Card Slots | 1 multi-format SD media card reader |
| External Ports | 1 USB 3.0 1 HDMI 1 VGA 1 RJ-45 1 headphone/microphone combo |
| Dimensions | 37.8 x 25.9 x 2.81 cm |
| Weight | Starting at 2.5 kg |
| Power | 90 W AC power adapter4-cell (41 WHr) Li-ion |
| Screen Size | 15.6 |
| RAM | 4 GB |
| Processor | Core i5 (4th Gen) |
| Operating System | Free DOS |
| Graphics Memory | 2 GB |
| Color | Black |
| Capacity | 500GB |
| Brand | HP |