| Brand | HP |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| RAM | 8 GB |
| Type | LED-Backlit |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 2.04 kg |
| Dimension | 37.6 x 24.6 x 2.3 cm |
| MS Office | MS OFFICE |
| Model Number | 15Q-DS0029TU |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Processor Name | Core i5 7200U |
| Graphics | Integrated Graphics |