| Brand | HP |
| Model Name | Envy |
| Color | Natural Silver |
| Screen Size | 13.3 inch |
| RAM | 16 GB |
| Graphics Memory | 2 GB |
| Processor | Core i7 |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Generation | 10th Gen |
| Warranty | 1 Year |
| Item Weight | 1.2 kg |
| MS Office | MS Office Home and Student 2019 |
| Model Number | 13-AQ1020TX |
| SSD | 512 GB |
| Optane | 32GB |