| Brand | HP |
| Model Name | 14-CE1000TX |
| Color | Silver |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Screen Size | 14 Inch |
| RAM | 4 GB |
| Graphics Memory | 2GB GRAPHIC (NVIDIA) |
| Series | HP Pavilion |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Generation | 8th Gen |
| Warranty | 1 Year |
| Model No | 5FV99PA |
| Processor Brand | Intel |
| Item Weight | 1.6 Kg |
| Dimension | 221.7 x 326.8 x 17.9 mm |
| MS Office | MS Office Home and Student 2019 |
| SSD | 256 GB |