| Brand | HP |
| Color | Mineral Silver |
| RAM | 8 GB |
| Type | WLED-Backlit |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Battery Type | Li-ion |
| Warranty | 1 Year |
| HDD | 1TB |
| Weight | 1.59 kg |
| MS Office | MS Office Home and Student 2019 |
| Model Number | 15-CS2096TX |
| SSD | 256 GB |
| Processor Name | Core i7-8565U |
| Graphics Memory | 4GB GRAPHIC (NVIDIA) |
| Screen Size | 15.6 Inches |