| Brand | HP |
| Model Name | Pavilion |
| Color | Shadow black |
| Operating System | Windows 10 |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| RAM | 8 GB |
| Graphics Memory | 4 GB |
| Processor | Core i7-9750H |
| Type | LED-Backlit |
| Generation | 9th |
| Weight | 2.25 Kg |
| MS Office | MS Office Home and Student 2019 |
| Model Number | 15-DK0050TX |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Device Type | Gaming laptop |
| SSD | 256 GB |
| Battery Cell Composition | Lithium Ion |