| Brand | HP |
| Model Name | Pavilion |
| Color | Shadow black |
| Operating System | Windows 10 |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| RAM | 12 GB |
| Graphics Memory | 4 GB |
| Processor | Core i7-9750H |
| Type | LED-Backlit |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Generation | 9th |
| Warranty | 1 Year |
| HDD | 1TB |
| MS Office | MS Office Home and Student 2019 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Model Number | 15-DK0051TX |
| Device Type | Gaming laptop |
| SSD | 512 GB |
| Battery Cell Composition | Lithium Ion |