| Brand | HP |
| Model Name | Pavilion |
| Color | Shadow black |
| Operating System | Windows 10 |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| RAM | 8 GB |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixel |
| Warranty | 1 Year |
| HDD | 1TB |
| Weight | 1.98 Kg |
| Dimension | 25.7 x 36 x 2.4 cm |
| Model Number | 15-EC0028AX |
| SSD | 256 GB |
| Battery Cell Composition | Lithium Ion |
| Processor Name | Ryzen 7 3750H |
| Graphics | 4GB Graphics |