| Brand | HP |
| Model Name | Pavilion x360 |
| Color | Mineral Silver |
| Screen Size | 14 Inch |
| RAM | 16 GB |
| Type | WLED-Backlit |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Battery Type | Li-ion |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 1.59 kg |
| MS Office | MS Office Home and Student 2019 |
| Model Number | 14-DH1026TX |
| SSD | 512 GB |
| Processor Name | CORE I7-10510U |