| Brand | HP |
| Color | Black |
| Operating System | Windows 10 |
| Screen Size | 19.5 Inches |
| Capacity | 1 TB |
| RAM | 8 GB |
| Processor | Intel Core i3-8 Gen |
| Generation | 8th Gen |
| Warranty | 1 Year |
| Processor Brand | Intel |
| Weight | 2.97 kg |
| Dimension | 9.5 x 29.57 x 27 cm |
| Keyboard & Mouse | Wired |
| Model Number | 290-P0034in |
| DVD | NO |