| Brand | HP |
| Model Name | HP Slimline 290-P0057IL |
| Color | Black |
| Operating System | DOS |
| Screen Size | 19.5 |
| RAM | 4 GB |
| Processor | Intel Core i3-8 Gen |
| Generation | 8th Gen |
| Warranty | 1 Year |
| Processor Brand | Intel |
| HDD | 1TB |
| Weight | 6000 gm |
| Frequency | 2400MHz |
| Dimensions | 27 x 29.6 x 9.5 |
| Processor Speed | 3.60 GHz |
| Model Number | 290-p0057il |