| Brand | HP |
| Model Name | Slimline |
| Operating System | Windows 10 |
| RAM | 8 GB |
| Generation | 9th |
| Warranty | 1 Year |
| HDD | 2TB |
| Product Type | Tower Desktop |
| Weight | 2.97 kg |
| Dimension | 17.0 x 27.41 x 33.80 cm |
| Model Number | 290-P0066IL |
| Part Number | 6DW92AA#ACJ |
| Processor Name | Intel i5-9400 (Hexa Core) |
| Graphics | Intel HD Graphics |
| Memory Card Reader | 3-in-1 memory card reader |
| Wlan BT HDMI | Available |
| Keyboard + Mouse | Wired |