| Brand | HP |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| RAM | 16 GB |
| Graphics Memory | 4 GB |
| Processor | Core i7-9750H |
| Type | WLED-Backlit |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Battery Type | Li-ion |
| Generation | 9th |
| Warranty | 1 Year |
| MS Office | MS Office Home and Student 2019 |
| SSD | 512 GB |