| Display | Native Resolution 1920x1080 |
| Audio | |
| Sound Effect System | Stereo |
| Sound Output | 10Wx2 |
| Speaker Location | Bottom |
| Video | |
| Dynamic Contrast Ratio | Mega |
| Response Time (ms) | 8 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness (cd/m2) | 350 |
| View angle | 178/178 |
| Power Consumption | ≤70W |
| Net Weight | 9.3 kg |
| Gross Weight | 11.7 kg |
| Panel Type | FULL HD Panel |
| Features | |
| LED Technology - DLED | |
| Power Saver Eco Mode | |
| Full HD Video Playability through USB 2.0 | |
| Built in Stereo Speaker | |
| Digital Noise Reduction | |
| Eye Safe T Matrix | |
| Inputs & Outputs | |
| HDMI | 2 |
| Composite (AV) In | 1 |
| Composite (AV) Out | 1 |
| PC Audio Input (Mini Jack) | 1 |
| USB 2.0 | 2 |
| Earphone Out | 1 |
| RF In | 1 |
| Dimension | |
| Product Dimension(LxWxH without base stand) | (914x90x530)mm |
| Product Dimension(LxWxH with base stand) | (914x224x575)mm |
| Box Dimension | (1027 x 136 x 629.5)mm |
| Type | LED Tv |
| Screen Size | 40 |
| Screen Resolution | Full HD |
| Brand | Intex |