| Brand | Lenovo |
| Model Name | Ideapad S340 |
| Color | Platinum Grey |
| Operating System | Windows 10 Home |
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Processor | Intel Corei5 (8th Gen) |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Generation | 8th Gen |
| Warranty | 1 Year |
| Processor Brand | Intel |
| HDD | 1TB |
| Item Weight | 1.55kg |
| Dimension | 32.3 x 22.8 x 1.79 cm |
| ODD | No |
| MS Office | Yes |
| Model Number | 81N7009VIN |