| Brand | Lenovo |
| Color | Grey |
| Operating System | Windows 10 |
| Screen Size | 14 Inch |
| RAM | 8 GB |
| Graphics Memory | Integrated |
| Processor | Intel Core i5-8th Gen |
| Series | Lenovo Ideapad S340 |
| Screen Resolution | Full HD 1920 x 1080 |
| Generation | 8th Gen |
| Warranty | 1 Year |
| Model No | 81N700LXIN |
| Processor Brand | Intel |
| Weight | 1.55 Kg |
| Dimension | 32.3 x 22.8 x 1.8 cm |
| MS Office | MS OFFICE 2019 |
| SSD | 512 GB |