| Brand | Lenovo |
| Model Name | Ideapad S340 |
| Color | Platinum Grey |
| Operating System | Windows 10 |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| RAM | 8 GB |
| Processor | Intel Core I5-1035G4 |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Generation | 10th Gen |
| Warranty | 1 Year |
| Dimension | 35.8 x 24.5 x 1.8 cm |
| SSD | 512 GB |